REKLAMA

Chorujesz przewlekle? Pamiętaj o odpowiednim ubezpieczeniu przed wyjazdem

Wyjazd na wakacje to prawie same przyjemności: słońce, woda, dobre jedzenie, przyjemny hotel. Choć równie często podróż wiąże się z licznymi obawami i stresem. Lęk przed lataniem, obawa o opuszczone mieszkanie, czy nagła zmiana klimatu i strefy czasowej mogą zaostrzyć problemy związane ze zdrowiem. Nagła zmiana stylu życia i nietypowe dla naszego organizmu warunki, często powodują zaostrzenie różnych chorób przewlekłych takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, astma, czy choroby płuc lub serca. O ile nie mamy dobrej polisy turystycznej, choroba może nie być jednak jednym naszym problemem.

Wiele osób decydując się na wakacyjny wyjazd, skupia się wyłącznie na jego pozytywnych aspektach. Niestety część wyjazdów za granicę nie kończy się spokojnym powrotem do domu i nie chodzi tu tylko o medialne bankructwa biura podróży. Dużo częściej podczas wyjazdów poza granice kraju dochodzi do sytuacji, w których musimy korzystać z pomocy lekarza lub hospitalizacji. Najczęściej tego typu usługi mamy zapewnione w ramach ubezpieczenia turystycznego. Są jednak turyści, którzy przed wyjazdem powinny sprawdzić, czy polisa ubezpieczeniowa na wakacje na pewno obejmuje ich leczenie, a jeżeli nie – dokupić odpowiednią ochronę. Chodzi tu przede wszystkim osoby chore przewlekle. Często leczenie chorób będących wynikiem zaostrzenia choroby przewlekłej nie jest bowiem objęte ochroną w podstawowych wariantach ubezpieczeniowych. A te najczęściej oferowane są przez biura podróży razem z wycieczkami. – Choroby przewlekłe to czynnik, który podnosi poziom ryzyka po stronie firmy ubezpieczeniowej i zarazem wysokość składki ubezpieczeniowej. Większości osób taka ochrona nie jest potrzebna, dlatego najczęściej polisy turystyczne w podstawowym zakresie nie obejmują takich usług. Najczęściej istnieje jednak możliwość rozszerzenia ochrony, tak by osoby pozostające pod stałą opieką lekarza w związku z chorobą przewlekłą miały zapewnioną podczas podróżowania pomoc medyczną, ratownictwo, transport i wiele innych – komentuje Nikola Domińczyk, ekspert Grupy Europa.

To oznacza, że jeżeli cierpimy na jakąkolwiek chorobę przewlekłą, powinniśmy poinformować o tym fakcie firmę ubezpieczeniową przed wyjazdem. Opcjonalnie już na etapie zakupu polisy powinniśmy wybrać odpowiednią wersję ubezpieczenia turystycznego, zapewniającego ochronę takim osobom.

Ubezpieczenie podróży dla osoby chorej przewlekle powinno obejmować przede wszystkim koszty leczenia. To ono może być kluczowe, jeżeli w trakcie wyjazdu nasili się zdiagnozowana choroba przewlekła i będziemy wymagać intensywnej opieki medycznej. Nie można też wykluczyć, że do takiej sytuacji dojdzie akurat w momencie, gdy będziemy z dala od skupisk ludzkich i będzie potrzebne przewiezienie nas np. helikopterem do szpitala. Dlatego polisa turystyczna koniecznie powinna obejmować ponadto koszty ratownictwa oraz transportu np. pomiędzy placówkami medycznymi. – Nigdy nie mamy pewności, w jakich okolicznościach dopadnie nas choroba. Może to być leżak na przyhotelowej plaży, ale równie dobrze rejs, czy wyprawa w góry, w których prowadzenie akcji ratunkowej jest nie tylko trudne, ale też bardzo kosztowne. Już sam transport helikopterem może kosztować w zależności od kraju, do którego się wybierzemy kilka tysięcy euro, czy dolarów. A jeżeli doliczymy do tego jeszcze koszty niezbędnych zabiegów medycznych i hospitalizacji – rachunek może urosnąć do kwot, których nie będziemy w stanie spłacić przez całe życie – dodaje Nikola Domińczyk.

Ważnym elementem ubezpieczenia turystycznego jest ponadto NNW, które umożliwia nam otrzymania odszkodowania, jeżeli podczas wyjazdu przytrafi się nam nieszczęśliwy wypadek. Ubezpieczenia turystyczne zapewniają również usługi assistance, które mogą być przydatne dla osób, które nie władają biegle językami obcymi. W stresie wywołanym chorobą lub wypadkiem tego typu usługi mogą być bardzo potrzebne w kontaktach lokalnymi służbami medycznymi, lub przedstawicielami administracji. Nie bez znaczenia jest również ubezpieczenie obejmujące amatorskie uprawianie sportu. Szczególnie jeżeli w związku z chorobą dbamy o kondycję, np. jeżdżąc na rowerze lub uprawiając inną dyscyplinę – wówczas powinniśmy zadbać o to, żeby polisa obejmowała ochroną również sytuacje związane ze sportową aktywnością fizyczną. Osobom uprawiającym sporty, ale nie tylko, przyda się również OC w życiu prywatnym. To ubezpieczenie, które zapewnia ochronę w sytuacjach, gdy to my wyrządzimy innej osobie krzywdę lub szkodę. Dzięki takiej polisie ubezpieczyciel zapewni jej odpowiednie odszkodowanie.

Dobre ubezpieczenie wakacyjne jest niezbędne każdej osobie, która decyduje się na spędzenie urlopu za granicą. Najczęściej kupujemy je razem z wycieczką, a organizując wyjazd indywidualnie, zwykle nie poświęcamy temu zagadnieniu zbyt wiele czasu. To błąd. Szczególnie jeżeli w życiu codziennym przyjmujemy leki i często mamy do czynienia z lekarzami, powinniśmy zadbać o odpowiednią ochronę ubezpieczeniową. Wbrew pozorom wyjazdy przysparzają nam równie dużo stresu, jak praca, co często skutkuje nasileniem się objawów chorobowych.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

31-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)