REKLAMA

Nowoczesne technologie wykorzystywane podczas operacji w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW) odbyły się operacje ginekologiczne z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci. Operacje przeprowadzono u pięciu pacjentek, u których rozpoznano nowotwór trzonu macicy, który jest najczęstszym nowotworem w zakresie narządu rodnego.

Operatorem podczas zabiegów był czeski chirurg prof. Radovan Pilka w asyście zespołu operacyjnego KSW pod przewodnictwem dra hab. n. med. Tomasza Kluza, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego. Radovan Pilka pracuje w Uniwersyteckim Szpitalu w Ołomuńcu Czechach, gdzie od 2009 roku systematycznie wykorzystuje się chirurgię robotyczną w zabiegach ginekologicznych. Jako proktor (lekarz szkoleniowy) nadzorował operacje da Vinci w partnerskim szpitalu KSW z konsorcjum kliniczno-naukowego – Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym PUM w Szczecinie.

artykuł

Operacja wycięcia macicy stosowana jest zarówno w leczeniu stanów łagodnych (np. mięśniaków), jak i w chorobach onkologicznych narządu rodnego, mówi Tomasz Kluz. – Wykonano zabieg usunięcia macicy z przydatkami oraz okolicznych węzłów chłonnych. Technika robotyczna to jedna z technik małoinwazyjnych, która tak samo jak laparoskopia skraca czas rekonwalescencji. Pacjentki opuściły szpital w drugiej dobie po wykonanym zabiegu.

Pacjentki, które były operowane są po zabiegach diagnostycznych, po tzw. wyłyżeczkowaniu jamy macicy, podczas których stwierdzono nowotwory trzonu macicy. Następnym etapem było leczenie chirurgiczne; w ich przypadku operacja z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci. Ostatnim etapem, jeśli zajdzie potrzeba, będzie leczenie uzupełniające – najczęściej jest to radioterapia. W zakresie nowotworu narządu rodnego, KSW dysponuje leczeniem kompleksowym: chirurgicznym, radioterapią i chemioterapią.

Operacje z robotem da Vinci dedykowane pacjentom ze schorzeniami nowotworowymi wykonywane są w KSW od maja br. W Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej wykonano 97 zabiegów: 89 urologiczne i 8 ginekologicznych. Operacje realizowane są w ramach finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

materiały nadesłane



ZOBACZ RÓWNIEŻ:

PILNE!!! sytuacja na granicy NIEBEZPIECZNA! jeszcze NIEMILITARNY konflikt! gdzie NATO i UE? / tvPolska.pl


12-11-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)