REKLAMA

8 groszy to najniższa emerytura wypłacana na Podkarpaciu!

RZESZÓW / PODKARPACIE. Z danych ZUS wynika, że na koniec 2020 roku tak zwane „emerytury głodowe”, czyli niższe od minimalnej emerytury, pobierało 310 tysięcy osób. To o 286,2 tys. więcej niż w roku 2011, kiedy takie świadczenia trafiały do 23,9 tys. Polaków.

Najniższa wypłacona emerytura za styczeń 2021 roku w rzeszowskim ZUS-ie, to zaledwie 8 groszy.

money-661584_960_720-696x464 Foto: pixabay.com

W latach 2011-2020 liczba emerytów otrzymujących najniższe możliwe świadczenia pieniężne wzrosła trzynastokrotnie, a więc o 1300 procent.

Na pogorszenie sytuacji wpłynęło wiele czynników, m.in. rosnąca liczba seniorów (w tej chwili jest ich ponad 9 milionów), coraz mniej wydolny system emerytalny oraz obniżenie wieku emerytalnego, wprowadzone w 2017 roku.

Od roku 2011 liczba osób pobierających tak zwane „głodowe emerytury” rosła sukcesywnie o kilkanaście tysięcy rocznie. Wszystko zmieniło się w roku 2017, gdy wprowadzono obniżenie wieku emerytalnego. Tylko od grudnia 2017 do grudnia 2018 przybyło 150 tysięcy osób otrzymujących takie emerytury. W kolejnych latach te wzrosty plasowały się już na podobnym, bardzo wysokim, poziomie.

Tak zwana „głodowa emerytura”, to emerytura niższa od minimalnej. Ta zaś wynosiła w grudniu 2020 roku 1200 złotych brutto

Minimalne emerytury przysługują mężczyznom, którzy ukończyli 65 lat i mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat oraz kobietom, które ukończyły 60 lat i mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat.

 

8 groszy – najniższa emerytura wypłacona przez rzeszowski ZUS w styczniu 2021 roku

Z danych, które otrzymaliśmy od rzecznika Oddziału ZUS w Rzeszowie wynika, że najniższa „głodowa emerytura” wypłacona przez rzeszowski Zakład Ubezpieczeń Społecznych za styczeń 2021 roku, to… 8 groszy. Otrzymała ją 60-letnia kobieta, która posiadała jednomiesięczny składkowy staż pracy.

Skąd się biorą „głodowe emerytury”? Dziś z każdej wpłaconej składki, nawet tej jednej, po osiągnięciu wieku emerytalnego przez daną osobę i złożeniu wniosku o emeryturę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza emeryturę. I nawet jeśli z tego wyliczenia wynika kila groszy, to takie świadczenie jest wypłacanepoinformował Rzeszow24.pl Regionalny Rzecznik Zakład Ubezpieczeń Społecznych w województwie podkarpackim, Wojciech Dyląg.

Według stanu na 31 stycznia 2021 roku najwyższa emerytura wypłacona przez rzeszowski ZUS, to 14 345,27 zł + 233,15 zł dodatku pielęgnacyjnego. Otrzymuje ją 74-letni mężczyzna, który posiada 55 lat i 4 miesiące okresu składkowego oraz 5 miesięcy okresu nieskładkowego.

Jak wynika z analizy dokumentów wysokie świadczenia otrzymują osoby, które bardzo długo pracowały, a na emeryturę przeszły kilka lat później niż powszechny wiek emerytalny. Bo trzeba pamiętać o tym, że każdy rok dłuższej pracy niż wiek emerytalny to wzrost świadczenia – wyjaśnia Wojciech Dyląg.

Emerytura jest pochodną dwóch rzeczy: zebranego kapitału i przewidywanej długości życia. Im dłużej pracujemy, tym więcej składek odprowadzimy, więc zbudujemy sobie wysoki kapitał. Jednocześnie, im dłużej pracujemy po osiągnięciu wieku emerytalnego, tym czas pobierania świadczenia jest krótszy, a zatem ma to wpływ na wyliczenie świadczenia i jego wysokość – podkreśla rzecznik podkarpackiego ZUS-u

 

Z czego żyją seniorzy?

Średnia emerytura w Polsce wynosiła w 2020 roku niespełna 2500 złotych brutto. Najniższa – 1200 złotych brutto. Po odliczeniu kosztów związanych z opłatami mieszkaniowymi i lekami seniorom zostaje „na życie” kilkaset złotych. Czasem znacznie mniej, jeśli spłacają wcześniej zaciągnięte kredyty lub pomagają finansowo rodzinie.

Z badania opinii „Jak żyje się polskim seniorom”, które przeprowadzamy raz na kwartał wynika, że emerytom żyje teraz gorzej niż kiedyś. Tak deklaruje ponad 50 procent ankietowanych. Co trzeci senior narzeka na zbyt niską emeryturę i brak dodatkowych źródeł dochodu. Dużym obciążeniem jest również pandemia i mowa tu nie tylko o przymusowej izolacji oraz mniejszej dostępności chociażby do opieki zdrowotnej, ale również o finansach – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Co prawda emerytury są i będą wypłacane niezależnie od sytuacji epidemiologicznej, stanowiąc jeden z najbardziej bezpiecznych źródeł dochodu, ale trzeba pamiętać o rosnącej inflacji oraz podwyżkach, które będą postępować w 2021 roku.

Moim zdaniem każdy z nas będzie musiał zadbać indywidualnie o swoją emeryturę i postrzegać ją jak portfel, czy też może budżet składający się z puzzli. Te puzzle to różne źródła finansowania począwszy od świadczeń państwowych, poprzez świadczenia kapitałowe (takie jak PPK, czy PPE), aż po pieniądze zgromadzone dzięki IKE, czy IKZE. Coraz większą rolę będą pełnić pieniądze, które można uwolnić dzięki posiadanym nieruchomościom. Już dziś renta dożywotnia jest takim puzzlem wzmacniającym senioralny budżet, ale jej znaczenie będzie rosło, wzorem innych państw europejskich, czy Stanów Zjednoczonych – podsumowuje Robert Majkowski.

Źródło: red., Regionalny Rzecznik ZUS-u w województwie podkarpackim, Fundusz Hipoteczny Dom / materiały nadesłane

 

03-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)