REKLAMA

Historyczny dzień w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Aż sześć operacji wykonali jednego dnia lekarze w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 w Rzeszowie z wykorzystaniem dwóch robotów chirurgicznych da Vinci. To historyczny dzień – powiedział do dziennikarzy dr Paweł Wisz, kierownik centrum, podkreślając, że takie możliwości ma zaledwie kilkanaście ośrodków na świecie.

W tak ważnym dniu do szpitala na briefing prasowy zostali zaproszeni dziennikarze. Spotkali się z nimi: wicemarszałek województwa Piotr Pilch oraz lekarze operujący w centrum na dwóch robotach: dr Paweł Wisz – szef Centrum Chirurgii Robotycznej, a także dr Stefano Puliatti – szef Kliniki Urologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Modenie (Włochy) i dr Ruben de Groote ze Szpitala w OLV w Aalst (Belgia). Obecny był również dyrektor KSW nr 1 Janusz Ławiński.

– Duża rzecz się dzieje na Podkarpaciu w naszym Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 w Rzeszowie – powiedział do dziennikarzy wicemarszałek Piotr Pilch, który podkreślił, że tak jak było zapowiadane – samorząd województwa będzie rozwijał chirurgię robotyczną.

– Już wiemy, że jesteśmy czołowym ośrodkiem jeżeli chodzi o chirurgię tego typu w kraju. Tych operacji w naszym centrum jest coraz więcej. Cieszymy się, że mamy świetny personel, który wykonuje operacje nie tylko w sposób profesjonalny, ale ma również uprawnienia do tego, żeby szkolić innych lekarzy. Dla samorządu województwa podkarpackiego, dla radnych i zarządu nie ulega wątpliwości, że to jest kierunek medycyny – powiedział wicemarszałek Pilch.

Piotr Pilch dodał, że rozwój nowoczesnej chirurgii robotycznej wpisuje się także w inteligentne specjalizacje województwa. Zadowolenia podczas konferencji nie krył szef Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej, dr Paweł Wisz:

– Wykonujemy aż sześć zabiegów. Są one wykonywane na dwóch robotach w dwóch salach operacyjnych. Na jednej mamy podwójną konsolę, więc pokazujemy jak powinno w przyszłości wyglądać takie szkolenie.

Szef centrum robotycznego dodał, że taka liczba zabiegów jednego dnia jest możliwa do przeprowadzenia w kilkunastu ośrodkach na świecie.

– Chcieliśmy pokazać, jak powinien wyglądać taki ośrodek robotyczny na europejskim poziomie. To nie jest tylko robot, to są także ludzie, personel który to wykonuje. I dzięki doświadczeniu i odpowiednim szkoleniom możemy zaprezentować jak taki ośrodek robotyczny powinien funkcjonować – dodał dr Paweł Wisz.

Operujący w Rzeszowie w KSW nr 1 lekarze Stefano Puliatti i Ruben de Groote również podkreślali, że przy tego typu operacjach niezwykle ważne są szkolenia pod okiem specjalistów. To pozwala na zawodowy rozwój i duże umiejętności nawet w młodym wieku.

– Jeżeli chirurdzy są dobrze wyszkoleni, mogą wykonywać skomplikowane procedury i brać odpowiedzialność za pacjentów. Podstawą jest dobre przygotowanie do obsługiwania robotów medycznych, które są skomplikowane w obsłudze, ale my robimy takie operacje w Orsi Academy pod okiem prof. Mottrie – mówił dr Stefano Pulatti.

– Reprezentujemy nowe pokolenie chirurgów, chirurgów operujących na robotach medycznych. To, że jesteś młody nie znaczy, że nie jesteś utalentowany, najważniejszym warunkiem jest dobre wyszkolenie – powiedział dr Ruben de Grote.

Operacjom zostało poddanych pięciu pacjentów cierpiących na nowotwór gruczołu krokowego. U szóstego pacjenta usunięto podczas operacji robotem da Vinci guz nerki. Operacje trwały od 1,5 do 2 godzin. Operacje wykonał dr Paweł Wisz – kierownik centrum w Rzeszowie przy udziale urologów, doświadczonych operatorów da Vinci: dr. Stefano Puliattiego – szefa Kliniki Urologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Modenie (Włochy) i dr. Rubena de Groote ze Szpitala w OLV w Aalst (Belgia). Operacje robotem pozwalają skrócić czas minimum i redukują ryzyko wystąpienia powikłań, dzięki czemu pacjent szybko opuszcza szpital.

Podkarpackie Centrum Chirurgii Robotycznej zostało poświęcone przez biskupa Kazimierza Górnego. W uroczystości uczestniczyła między innymi: poseł Fryderyk Kapinos, wiceminister Małgorzata Jarosińska – Jedynak z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński.

W w tym samym dniu Rzeszowie odbyła się konferencja konsorcjum kliniczno-naukowego. Tworzą go szpitale kliniczne z kraju realizujące procedury robotyczne. Do Rzeszowa na merytoryczne spotkanie przyjechali specjaliści z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 PUM w Szczecinie.

Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 w Rzeszowie rozpoczął realizację procedur robotycznych w maju 2021 r. w ramach współpracy z zewnętrzną firmą. Narzędzia do operacji finansowane są z dotacji udzielonej szpitalowi przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. W Polsce działa 16 ośrodków robotycznych, które w pierwszym kwartale wykonały 415 zabiegów. Ośrodek w KSW nr 1 – działający od maja – wykonał 71 operacji.

Monika Konopka
Mateusz Romankiewicz
Biuro Prasowe UMWP


28-09-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)