REKLAMA

Nowoczesny proces technologiczny cięcia laserem w budowie maszyn i urządzeń

Cięcie za pomocą lasera w branży często określane jest mianem technologii przyszłości. Taka sytuacja ma miejsce, ponieważ korzystanie z tej metody obróbki umożliwia nie tylko osiągnięcie ogromnej precyzji cięcia, ale także charakteryzuje się szybkością, która dodatkowo nie prowadzi do widocznych odkształceń. Ponadto, jedną wielu zalet opisywanego rozwiązania jest także niebywała dokładność. Do kolejnych plusów jego zastosowania należy również możliwość pozyskania stuprocentowej powtarzalności wycinanego kształtu oraz czystej i gładkiej powierzchnia cięcia.

Ewolucja obróbki metali na przestrzeni lat

Metal niewątpliwie jest tworzywem szeroko wykorzystywanym w różnorodnych gałęziach przemysłu. Jego bardzo duże znaczenie dla rozwoju społeczeństwa nie podlega żadnej dyskusji. Pomimo tego, iż metal stanowi niemal niezauważalny w codziennym życiu element ludzkiej egzystencji, warto zwrócić szczególną uwagę na to, jak ważna jest jego funkcja. Materiał ten nie stanowiłby bowiem dla człowieka żadnej wartości, gdyby nie kwestia umiejętności obróbki i pracy z nim. To właśnie dzięki odpowiedniemu preparowaniu możliwe jest nadanie stali pożądanego kształtu oraz formy, tak aby znalazła ona wykorzystanie w określonej branży.

Na przestrzeni lat ludzie tworzyli różne systemy obróbki, stale unowocześniając znane już technologie, wdrażając innowacyjne metody, a także testując pionierskie rozwiązania. Aktualnie, szerokie spektrum zastosowania znajduje cięcie gazowe, jednakże przez wzgląd na wszelkie odkształcenia, wysoki stopień niedokładności wykonywanych zabiegów oraz duży poziom nagrzewania się materiału, metoda ta zastępowana jest przez cięcie z wykorzystaniem laserów.

Nowa jakość standardów cięcia laserowego

W dzisiejszych czasach cięcie laserowe to technologia wykorzystywana na całym świecie w celu skutecznego cięcia rożnego typu materiałów zarówno metalowych, jak również niemetalowych. Cechą charakterystyczną cięcia laserowego jest punktowe wprowadzenie energii oraz wysokoenergetyczny strumień tnący. Leser umożliwia więc szybkie wycinanie dowolnych kształtów z dużą precyzją przy maksymalnym zużyciu materiału, głownie poprzez zoptymalizowanie rozmieszczenia detali na arkuszu. Stosując technologię cięcia za pomocą lasera można uzyskać całkowitą powtarzalność ciętych elementów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż wiązka promienia laserowego jest przede wszystkim spójna w czasie oraz w przestrzeni. Ten aspekt oraz skupienie dużej ilości energii na małym obszarze zdecydowanie wyróżnia cięcie laserowe spośród odrębnych metod obróbki. Obróbka laserowa jest nowoczesną, skuteczną oraz sprawną metodą. Omawiany rodzaj cięcia zapewnia więc wysoką jakość produktu finalnego, a otrzymane krawędzie względnie czyste i równe.

Nowoczesny proces cięcia w produkcji maszyn i urządzeń

Nowatorska obróbka za pomocą lasera znajduje coraz większe wykorzystanie w przemyśle poprzez własności promieniowania laserowego, które umożliwiają wykonanie wielu dokładnych operacji technologicznych na różnorodnych materiałach. Niezwykle często laser znajduje zastosowanie budowie maszyn oraz urządzeń, gdzie wśród elementów składowych wyróżnić można rury i profile. Dodatkowo, dzięki temu, iż laser prowadzony jest w układach automatycznych, istnieje możliwość wycinania dowolnych elementów przy optymalnym wykorzystaniu surowca. Cięcie laserowe warto zlecić profesjonalnej firmie dysponującej najnowocześniejszym sprzętem, przykładowo Fabryce 4×4. Zajmuje się ona obróbką metali, wykonując precyzyjne usługi związane z wycinaniem laserowym 2D oraz 3D, gwintowaniem oraz ukosowaniem.

Laser jest zatem szczególnie wydajny przy cięciu małych oraz średnich grubości materiału, które wykorzystuje się budowanie złożonych maszyn i urządzeń. Obrabia on materiały uzyskując najwyższą jakość, a także gwarantując gładkie oraz czyste krawędzie przy minimum odpadów.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

23-01-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook