REKLAMA

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy pojazdu mechanicznego. Jeśli jednak kiedykolwiek szukałeś polisy, na pewno spotkałeś się z rozbieżnymi cenami. Skąd tak duże różnice i co wpływa na całkowity koszt składki OC? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.
Wiek kierowcy

Pierwszy i bardzo ważny element brany pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Młodzi kierowcy z krótkim stażem za kierownicą oraz bez zniżek za bezszkodową jazdę muszą liczyć się z wysokimi składkami. Wynika to z faktu, że dla ubezpieczyciela są bardzo dużym ryzykiem. W końcu według statystyk to właśnie ta grupa kierowców jest sprawcami największej liczby wypadków. Dowiedz się, w jaki sposób możesz obniżyć składkę, jeśli jesteś młodym kierowcą: https://najtaniejuagenta.pl/5-trikow-mlodego-kierowcy-na-tanie-oc/

Informacje o kierowcy

Oprócz wieku będziesz musiał podać dane dotyczące:

Stanu cywilnego – osoby w stałych, zalegalizowanych związkach płacą mniej niż kawalerowie i panny.

Dzietności – dzieci są w oczach ubezpieczycieli powodem, dla którego kierowcy nie szarżują na drodze. Rodzice więc płacą mniej.

Miejsca zamieszkania – w dużych aglomeracjach, w których mamy do czynienia z natężonym ruchem drogowym, OC jest droższe niż w małych miejscowościach. Towarzystwa ubezpieczeniowe śledzą statystyki wypadków z całej Polski i na ich podstawie wyceniają swoje polisy.

Zabrane zniżki – Twoja historia ubezpieczeniowa z pewnością będzie brana pod uwagę podczas wyceny. Jeśli możesz pochwalić się bezszkodową jazdą, to znak, że ubezpieczyciel będzie patrzeć na Ciebie przychylniejszym okiem niż na kogoś, kto co chwilę rozbija samochód.

Informacje o pojeździe

Samochód i jego stan mają bardzo duży wpływ na to, ile kosztuje konkretne OC. Podczas zbierania danych zostaniesz poproszony o poniższe dane:

Model i marka – niektóre marki (BMW) są według ubezpieczycieli bardziej ryzykowne niż inne (Skoda, Toyota).

Rok produkcji – sytuacja jest prosta: im starszy pojazd, tym większe ryzyko awarii, a co za tym idzie wypłaty odszkodowania.

Pojemność silnika – bardzo ważny element, który ma kluczowy wpływ na kształtowanie się ceny polisy. Najwięcej płacą właściciele samochodów z dużymi silnikami 3l, a najmniej ci, którzy jeżdżą pojazdami o pojemności 1l.

Przebieg – mniej będzie kosztować OC dla pojazdu z przebiegiem 5000 tys. km niż dla takiego, który przejechał już 200 000 tys. km.

Gdzie szukać najtańszego OC?

Najlepszym miejscem jest Internet. Z jednej strony, ponieważ przy zakupach online nie ryzykujesz zakażeniem koronawirusem (mamy już 5000 chorych dziennie), a z drugiej ze względu na dostępne rozwiązania. Darmowe kalkulatory OC/AC i porównywarki sprawiają, że po podaniu kilku informacji uzyskasz dostęp do listy oferty od renomowanych ubezpieczycieli.

Dlaczego nie warto przepłacać za OC?

Przede wszystkim ze względu na to, że każda firma ubezpieczeniowa musi oferować ten sam zakres ochrony. Wynika to z faktu, że OC jest obowiązkowe, a zakres jego działania z góry reguluje ustawa. Przed podpisaniem umowy, sprawdź więc wszystkie dostępne oferty. W innym wypadku możesz przepłacić za coś, co wcale nie musi być drogie.

Podsumowanie

Jak widzisz, koszt OC je uzależniony od wielu czynników, które są brane pod uwagę przez ubezpieczycieli. Wiele zależy od tego, ile masz lat, gdzie mieszkasz i jakim samochodem jeździsz. Nieobojętny jest również stan cywilny oraz dotychczasowa historia ubezpieczeń. Brak zebranych zniżek możesz jednak zrekompensować sobie, ustanawiając współwłaściciela samochodu.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

14-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)