REKLAMA

RZESZÓW: Obniża się stan wody na Wisłoku! (SYTUACJA HYDROLOGICZNA)

RZESZÓW / REGION. Stan rzeki Wisłok w Rzeszowie od środowego wieczoru obniża się. Woda zeszła już poniżej stanu ostrzegawczego. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydaje komunikaty o sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej dla całego województwa podkarpackiego. Najwięcej interwencji strażaków zgłoszono na terenie powiatu mieleckiego, kolbuszowskiego i dębickiego.

61355678_2454601847907637_5812866978162933760_n

Aktualne zdjęcie rzeki Wisłok w Rzeszowie / Marcin Cupryś, czytelnik Rzeszów24.pl

We wtorek o godzinie 16:00 stan wody na rzece Wisłok wynosił 116 centymetrów. W wyniku intensywnych opadów deszczu, przez jedną dobę poziom wzrósł do 384 centymetrów. W środę od godzin wieczornych notowano już spadek poziomu wody.

O godzinie 7:00 (czwartek, 23 maja) woda na Wisłoku w Rzeszowie zeszła poniżej stanu ostrzegawczego (300 centymetrów). Stan rzeki Wisłok w Rzeszowie na godzinę 8:30 to 272 centymetry.

Komunikat Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego:

W związku z intensywnymi i  długotrwałymi opadami deszczu na terenie woj. podkarpackiego oraz obowiązującymi ostrzeżeniami meteorologicznymi 2 stopnia dla 6 powiatów i 1 stopnia dla 19 powiatów oraz ostrzeżenia hydrologicznego 3 stopnia dla całego województwa

Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna na terenie woj. podkarpackiego 23.05.2019 godz. 6.00

W ciągu ostatnich dwóch dni , w wyniku intensywnych opadów deszczu i utrudnionego spływu wód z obszarów równinnych doszło do podtopień 560 budynków – w szczególności na terenie powiatów położonych w zlewni Wisłoki tj. pow. mieleckiego, kolbuszowskiego i dębickiego. W kilku przypadkach prowadzona była ewakuacja. W ostatniej dobie odnotowano ponad 772 interwencji jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Działania straży polegały przede wszystkim na pompowaniu wody z zalanych piwnic, budynków oraz posesji, udrażnianiu zatkanych przepustów drogowych, ograniczaniu rozlewisk poprzez układanie worków z piaskiem. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach dębickim – 139, mieleckim- 125, kolbuszowskim -121, ropczycko-sędziszowskim -102, jasielskim 71 i rzeszowskim 53. Najgorsza sytuacja nadal występuje w powiecie mieleckim. Powstała w prawym wale Potoku Wadowickiego 30-sto metrowa wyrwa spowodowała podtopienie miejscowości Wadowice Dolne. 

Na terenie województwa podkarpackiego obowiązują do godz. 18.00  ostrzeżenia wydane przez IMGW dot. silnego deszczu z burzami:

  • meteorologiczne 2 stopnia dla 6 powiatów (jasielski, krośnieński, m. Krosno, sanocki, leski, bieszczadzki). Prognozowana wysokość opadów miejscami od 50 mm do 90 mm.
  • meteorologiczne 1 stopnia dla pozostałych 19 powiatów środkowej i północnej części województwa. Prognozowana wysokość opadów miejscami od 30 mm do 50 mm.

oraz do godz. 12.00 dnia 24 maja br.:

  • hydrologiczne 3 stopnia dla całego województwa o spodziewanych dalszych wzrostach poziomu wody w strefie stanów wysokich w zlewniach: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka 
    i przekroczonych stanach ostrzegawczych, a w dalszej kolejności także stanów alarmowych. Aktualne przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na ogół będą się utrzymywać. Na Wiśle zostaną przekroczone stany ostrzegawcze.

Aktualna i prognozowana sytuacja na rzekach przedstawia się następująco:

Na Wisłoce spływ wód powinien odbyć się przy przekroczonych stanach alarmowych. W chwili obecnej na południe od Jasła sytuacja jest ustabilizowana.

Na Wisłoku prognozowany jest odpływ przy przekroczonych stanach ostrzegawczych. Może dojść do podtopień z małych rzek.

Na Sanie prognozowana wysokość opadów nie powinna spowodować groźnych skutków.

Sytuacja na zbiornikach retencyjnych:

  • Besko na Wisłoku – piętrzenie w zakresie 1/4 pojemności rezerwy powodziowej zbiornika.
  • Klimkówka na Ropie –w związku z aktualnie osiągniętą rzędną piętrzenia w Zbiorniku Wodnym Klimkówka wynoszącą 394,66 mnpm , postępując zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą  zadysponowano odpływ nieszkodliwy wynoszący 70m3/s poprzez spusty denne.

Aktualna sytuacja w zlewniach tych zbiorników oraz prognozy dają podstawy sądzić, że pojemność rezerw jest wystarczająca w perspektywie 48 godzin, to jest do ustania intensywnych opadów.

  • Solina na Sanie – piętrzenie normalne, dopływ do zbiornika jest mniejszy niż odpływ.

W związku z niekorzystną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną obowiązują:

Alarm przeciwpowodziowy

– powiat dębicki w gminach Czarna i Żyraków

– powiat kolbuszowski gmina Kolbuszowa

– powiat mielecki gmina Wadowice Górne

– na terenie powiatu niżańskiego w gminie Jeżowe

Pogotowie przeciwpowodziowe

– na terenie powiatu jasielskiego

– powiatu mieleckiego w gminach: Radomyśl Wielki, Mielec, m. Mielec, Przecław i Czermin

– powiatu dębickiego w gminach Jodłowa, Brzostek

– powiatu ropczycko – sędziszowskiego w gminach Ropczyce

– powiatu przeworskiego – w gminie Przeworsk

– powiatu rzeszowskiego – na terenie miasta Rzeszowa

– powiatu jarosławskiego – w gminie Laszki

–  powiatu stalowowolskiego – w gminie Bojanów

 

Źródło: WCZK w Rzeszowie, http://monitor.pogodynka.pl

23-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)