REKLAMA

TARGOWISKA: Suwerenność, honor i ziemia poświęcona. Mocny głos ks. Antoniego Moskala [VIDEO]

Uroczystości pogrzebowe ppor. Edmunda Sawczyna oraz Edwarda Czekańskiego w Targowiskach stały się okazją do głębokiej refleksji nad współczesnym rozumieniem wolności i suwerenności. Poruszające wystąpienie wygłosił ks. Antoni Moskal, kapelan środowisk kresowych, który przypomniał, że gromadzimy się jako wspólnota Kościoła pielgrzymującego wokół trumien dwóch żołnierzy niezłomnych.

Kapłan zaznaczył, że ppor. Edmund Sawczyn i Edward Czekański mają to wielkie szczęście, iż ich kości mogą wreszcie spocząć w ziemi poświęconej, podczas gdy tysiące ich kolegów wciąż czeka na wydobycie z bezimiennych dołów śmierci, by móc odejść w godnej, zewnętrznej oprawie.

 

W swoim przemówieniu ks. Moskal postawił fundamentalne pytanie o to, o jaką Polskę walczyli ci bohaterowie. Odpowiadając, wskazał na kraj wolny, suwerenny i niepodległy, w którym Polacy mogliby rządzić się sami, bez oglądania się na sąsiadów. Według kapłana ich spuścizna jest dzisiaj żywym wezwaniem do czujności, gdyż patrząc na obecną sytuację geopolityczną, widać wyraźnie, że narody często chcą jedynie wykorzystywać Polaków, tak jak czyniły to w przeszłości.

Kapłan nie uciekał od trudnych diagnoz współczesności, zauważając z goryczą, że żyjemy w czasach, w których za odważne słowo można narazić się na oskarżenia lub więzienie. Podkreślił, że Niezłomni walczyli o honor i wartości zaszczepione na chrzcie świętym, który czyni człowieka prawdziwie wolnym. Przypomniał, że choć grzech i źli ludzie sieją spustoszenie, to ofiara żołnierzy wyklętych, którą niegdyś poczytano za unicestwienie, wciąż trwa i zobowiązuje nas do dbania o narodową niezależność.

Zapraszamy do wysłuchania całej, niezwykle poruszającej wypowiedzi ks. Antoniego Moskala, która jest nie tylko hołdem dla poległych, ale i ważnym głosem w dyskusji o współczesnej Polsce.

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z UROCZYSTOŚCI.

[ngg src=”galleries” ids=”14950″ display=”basic_thumbnail”]

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

PREZES FUNDACJI NIEZŁOMNI: „Naród skłócony marnuje ofiarę swoich bohaterów” [VIDEO]

Muzyczny hołd dla żołnierzy NSZ. „Na tę mogiłę gdy składasz ten kwiat” [VIDEO]

 

Odnaleziono szczątki żołnierzy NSZ z oddziału kpt. Antoniego Żubryda

PUCHAR KARPAT w Sanoku. Samuraje bezkonkurencyjni – zwycięstwa, wyróżnienia i kwesta dla Fundacji „Niezłomni” [VIDEO, ZDJĘCIA]

SANOK. Patriotyczny mural na Wójtostwie odsłonięty! (VIDEO, ZDJĘCIA)

 

Sanok pamięta o Żołnierzach Niezłomnych! Odsłonięto mural (ZDJĘCIA)

79. rocznica śmierci Antoniego i Janiny Żubrydów. Tragiczna historia rodziny „Zucha”

 

 

 

 

05-03-2026

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)